Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może wyrobić orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności na podstawie tych samych przepisów, które obuwiązują każdego Polaka.
Nie będzie mógł jednak otrzymać orzeczenia do ulg i uprawnień, gdyż nie istnieje możliwość prawna uznawania za równorzędne orzeczeń o niepełnosprawności wydanych w innym kraju – na polskie orzeczenia o niepełnopsrawności. Innymi słowy orzeczenia z innych krajów są ,,nieprzekładalne,, na nasze stopnie niepełnopsrawności.
Niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności orzekane są zawsze na wniosek danej osoby. Do wniosku dołącza się zaświadczenie lekarskie wydane dla potrzeb Zespołu wydane nie wczesniej, niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku oraz dokumentacje medyczną mogącą mieć znaczenie do wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnopsrawności czyli: wyniki badań, karty informacyjne z leczenia, historia choroby, konsultacje specjalistyczne.
Ważne, aby wszystkie dokumenty zostały przedłożone w formie przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego.
Osoby z Ukrainy nie muszą posiadać zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały, aby uzyskać orzeczenie. Wystarczy jedynie, że złożą stosowne oświadczenie o miejscu swojego pobytu stałego.
Cudzoziemiec jest obowiązany do poddania się pełnej procedurze orzeczniczej na takiej samej zasadzie jak mieszkańcy Polski – co może oznaczać konieczność uzupełnienia przez niego brakujacej dokumentacji czy osobiste stawiennictwo na posiedzenie składu orzekającego.